D. 10/4 2012
Under den jord vi alle betræder, findes der en verden af oplysninger, som danner grundlag for planlægning og beslutninger, som berører os alle sammen.
Der er lavet mere end 240.000 boringer i den danske muld, som beskriver jordbundens tilstand og beskaffenhed. Disse boringer er jævnt fordelt geografisk over hele landet (og vandet), og udgør en uvurderlig datasamling af jordbunden under vores fødder. En lang række institutioner og myndigheder anvender disse data som beslutningsgrundlag i deres behandling af sager, som berører eller berøres af undergrunden.
Nem adgang ud fra et geografisk sigte
Data indsamles og stilles til rådighed af ansvarshavende myndighed indenfor området, GEUS. For at bringe de indsamlede data i spil og ud til de personer, som skal træffe beslutningerne på grundlag af disse data, er det af essentiel betydning, at tilgangen er let og allerhelst indarbejdet i de værktøjer, som i forvejen anvendes. Udpegning i et kort er den simpleste måde at lave en forespørgsel – tegn en streg og alle boringer, som geografisk ligger indenfor en given toleranceafstand vises grafisk på en længdeprofil.
Data og værktøj som en del af den samlede sagsgang
Data alene gør det ikke – data skal sammen med de værktøjer, som opererer på disse, være en integreret del af det værktøj, som i forvejen anvendes af en given sagsbehandler. Der er fuld kontrol over sammenhængen, og der er mulighed for at kombinere data med andre forretningsmæssige relevante data – herunder både tekst og kort.
Områder hvor sammenkoblinger er relevante kan være grundvand og vandforsyning, råstofefterforskning, geoteknisk analyse m.fl.
KMD har indlejret et såkaldt boreprofilværktøj i alle deres GI understøttende løsninger, og har herved gjort det muligt at trække data fra GEUS direkte ind i sagsbehandlingen, og ikke som ellers, som en afkoblet proces.
Læs Mere
http://nykundenet.kmd.dk/systembrugere/ejendom/KMD%20Structura%20Milj%C3%B8/Vejledninger/KMD%20Structura%20Boreprofil%20optegning.pdf