D. 24/4 2012
Hvis du er kunde hos Esbjerg Forsyning kan du via hjemmesiden forbrugerinfo se om du udnytter varmen fra fjernvarmeværket bedre end din nabo.
Når du har fundet dit hus på kortet, kan du se din egen årsafkøling fire år tilbage og sammenligne tallene med resten af kvarterets. De enkelte huse er farvelagt i en skala fra mørkegrøn til rød – og er du rød, mens naboen er grøn, udnytter du varmen væsentligt dårligere.
Hvad er afkøling?
Afkøling er udtryk for, hvor godt du udnytter varmen i vandet fra fjernvarmeværket. Mere præcist er det forskellen på fjernvarmevandets temperatur før og efter det har været gennem husets installationer. Det regnes på årsbasis (årsafkøling) fordi der er stor forskel på hvor meget vi bruger om vinteren i forhold til om sommeren, hvor kun brugsvandet, og ikke også boligen, skal varmes op. Hvis temperaturen på fjernvarmevandet er 75˚C, når det kommer ind i huset og 35˚C, når det sendes retur, så er afkølingen på 40˚C. Afkølingen skal være så høj som mulig og i Esbjerg skal årsafkølingen være mindst 30˚C.
Kan spare ca. 1,2 mio. kr. om året
Det kan godt betale sig at holde øje med sin årsafkøling. Ifølge Esbjerg Forsyning ville deres kunder kollektivt kunne spare omkring 1,2 millioner kr. ved at skære 10 pct. af varmespildet i ledningsnettet. Og temperaturen på returvandet i boligerne har stor betydning for, hvor godt energien i varmesystemet udnyttes.
”Som forsyning er vi jo forpligtet til at begrænse CO2-udledningen og en af de måder vi forsøger at gøre forbrugerne mere energibevidste på, er via denne her web-løsning, hvor vi viser deres årsafkøling via et grafisk kort. Det er meget nemmere at forstå data, når man ser dem på et kort fremfor i en liste,” fortæller GIS-konsulent, John Petersen, der mener cirka halvdelen af forsyningens kunder har været inde og undersøge deres afkøling. På hjemmesiden er der også gode råd til, hvad man kan gøre for at forbedre sin årsafkøling og der er bl.a. en beregner til årsafkøling og varmeforbrug.
Betjener borgerne i døgndrift
Løsningen er bygget i, og udbydes online, via ArcGIS. John Petersen mener den er relativt enkel at betjene og forstå, både for kunderne og ham som administrator. I starten af hvert år får han opdaterede data fra bl.a. økonomisystemet, Excellent, matrikelkort fra kommunen og kort over fjernvarmenettet fra forsyningen. På blot to dage forvandles disse til opdaterede kort i systemet, hvorefter løsningen igen kan passe sig selv og betjene borgerne i døgndrift. Fremover vil data sandsynligvis blive opdateret oftere i takt med at Esbjerg Forsyning får opsat flere fjernmålere i de enkelte hjem. Det vil give forbrugerne mulighed for at følge forbruget tættere og give forsyningen bedre redskaber til at reducere varmetabet.
Bedre data mindsker varmetabet
”Når vi har flere tal på forbruget, kan vi bedre tilpasse, hvor meget varme vi skal sende ud. Vi har fx allerede vundet meget ved at lave mindre rør ud til forbrugerne. Tidligere var det rør i samme størrelse, men i de nye ledninger har vi gjort dem mindre, så vi kan spare lidt på varmetabet i ledningsnettet,” forklarer John.
Esbjerg Forsyning er en multiforsyning med både vand/spildevand, varme, gadelys/trafiklys mv. Fremover er tanken, at forbrugerne også skal kunne følge deres vandforbrug på nettet via GIS-løsningen.
Målrettede kampagner for varmereduktioner
”Vi købte i sin tid ArcGIS til ledningsregistrering i Fjernvarmen. Bagefter opdagede vi, at teknologien kunne bruges til meget mere. Vi har fx mange analysemuligheder når vi kigger på afkølingsdata i selve ArcGIS og ikke bare via hjemmesiden. For eksempel kan vi se hvilke tendenser, der er i forbrugernes årsafkøling over de sidste fire år. Og hvis forsyningens energirådgivere ville lave en kampagne målrettet alle de ”røde huse” der har en årsafkøling under 30˚C, kunne vi hurtigt trække dem ud af systemet, så de kunne kontaktes direkte.”
Fordi husene er farvelagte, opdager forsyningen hurtigt hvis der er bestemte bydele eller sektioner, de bør kigge nærmere på. ”Er der mange røde huse i et område kan det være en indikation på, at der er noget galt med ledningerne eller fremløbstemperaturen. Ligger de røde huse spredt, som de pt. gør de fleste steder på kortet, er det nok fordi varmen ikke udnyttes godt nok i de enkelte installationer. Det er så en indikation på, at husejerne kunne få gavn af besøg fra en tekniker, der bl.a. kan stille på termostaterne i deres anlæg, så vandet ikke er for varmt når det lukkes ud, eller fra en energirådgiver.”
Grundlag for differentierede afregningspriser
På kortet kan forbrugerne også se hvordan fjernvarmeledningerne løber. Jo tættere ens hus er på hovedledningen, jo varmere er vandet, når det kommer ind i huset. Bor du for enden af ledningen, får du forholdsvist koldt vand ind i huset og din afkøling vil være dårligere, da det er nemmere at køle varmt end koldt vand ned. Hvis ens årsafkøling er meget dårlig, kan man risikere en tillægsregning fra forsyningen. Og skulle Esbjerg Forsyning senere ønske at indføre en reel differentieret prisstruktur, hvor forbrugere med gode årsafkølinger belønnes med lavere varmepris, kan løsningen også bruges til det. ”Hvis man på sigt vil anvende det til differentierede afregningspriser, skal man tage hensyn til, hvor husene ligger i forhold til hovedledningen og det kan løsningen vise. For langt de fleste huse vil det være muligt at opnå en årsafkøling på minimum 30˚C. Afkølingen bør i hvert fald ikke være meget dårligere end naboens – og det kan du jo hurtigt tjekke,” siger John.
Læs Mere
http://www.esbjergforsyning.dk/